Jak zacházet se starými lampami?

lampa1 300x224 Jak zacházet se starými lampami?Jednou za čas nastane chvíle, kdy vám projektor naprosto přestane svítit. To znamená, že budete muset lampu v projektoru vyměnit. Jenže co pak se starou lampou, která vám po výměně zbyde? Rozhodně ji nevyhazujte do běžného komunálního odpadu!

Samotná výměna je poměrně komplikovaný proces

Už samotná výměna je poměrně komplikovaný proces. Každá lampa v sobě totiž obsahuje nejrůznější nebezpečné látky, z nichž rozhodně nejjedovatější je rtuť. Rozbije-li se vám tedy lampa při výměně, a to ať už nová nebo stará, měli byste okamžitě vyvětrat dané prostory. Uklidit střepy, umýt ruce a co nejrychleji danou místnost opustit. Za druhé jsou určitě nebezpečné i samotné střepy, které rozbitím lampy vzniknou, protože vás mohou pořezat nebo zranit někoho ve vašem okolí. A jako poslední je určitě důležité s lampou manipulovat opatrně, protože můžete narušit i samotný projektor.

Výměna lampy s profesionálem?

Podle tohoto popisu to vypadá, že je možná lepší vyměňovat lampu v projektoru s profesionálem. Ovšem toto nemusí být úplně pravidlem. Pokud si dáte skutečně velice dobrý pozor, zvládnete vyměnit lampu sami, a to bez jakýchkoliv problémů nebo potíží.

Co po výměně lampy?

Po výměně lampy rozhodně starou lampu nevyhazujte do běžného odpadu. I když už je nejspíš nefunkční, pořád obsahuje spoustu jedovatých a škodlivých látek, které by se mohly při nevhodné manipulaci uvolnit do okolí. Po výměně lampy tedy samotnou lampu zabalte nejlépe do nějaké pevnější krabičky, ve které se vám lampa nerozbije, a vezměte ji buď do servisu, nebo do prodejny, kde jste si projektor koupili. Na takovém specializovaném místě už budou vědět, co mají s lampou dělat.

Nejhorší scénář…

Samozřejmě, že může nastat situace, že vás s lampou vyhodí s tím, že ji máte normálně vyhodit do komunálního odpadu. Rozhodně tak nikdy neučiňte! Raději najděte někoho jiného, kdo bude ochoten starou lampu odborně zlikvidovat.