Když vyměňujete lampu v projektoru Epson…

lampa5 300x224 Když vyměňujete lampu v projektoru Epson…Máte-li doma data projektor značky Epson, vydrží vám lampa v něm svítit okolo pěti až šesti tisíc hodin. Záleží pak na konkrétním modelu. Po této době budete muset lampu vyměnit. Jenže do každého modelu se hodí samozřejmě úplně jiná lampa. Proto si tady vybereme pět modelů projektorů Epson, které jsou mezi spotřebiteli naprosto nejoblíbenější a u značky Epson také nejlevnější. Na nich si popíšeme, jaké lampy byste měli pro výměnu použít.

Různé modely, různé výdrže a výkony

Našimi popisovanými modely projektorů budou EB-S18, EB-X18, EB-X20, EH-TW480 a EH-TW550. Ač se některé názvy mohou zdát podobné, jedná se vždy o naprosto odlišný model, který má samozřejmě jiný výkon nebo výdrž. My se zde však zaměříme konkrétně pouze na lampy.

Jaký je výkon lamp u jednotlivých modelů?

U těch je to velice rozdílné. U prvního výše zmíněného modelu dosahuje lampa světelnosti až 3 000 lm a maximální životnost této lampy je 5 000 hodin. Stejně tak tomu je i u druhého modelu, u kterého se však ještě můžete od prodejce dozvědět, že výkon lampy činí 200 W. Ve třetím případě je světelnost lampy maximálně 2 700 lm, ovšem výkon i životnost lampy jsou stejné, jako u předchozích případů. Dostáváme se k modelu EH-TW480, u kterého vydrží lampa pro projektor Epson svítit maximálně 5 000 hodin se světelností 2 800 lm. A jako poslední zde máme model EH-TW550, který vydrží svítit taktéž až 5 000 hodin, s maximální světelností 3 000 lm a s kontrastem 5 000:1.

Různé parametry, různé lampy

Všechny tyto parametry jsou určující pro to, jakou byste měli do svého projektoru pořídit lampu. Samozřejmě že je nejjednodušší pořídit originální lampu přímo určenou pro váš typ projektoru, ovšem v takovém případě klidně zaplatíte i několik tisíc korun. Vyberete-li si tedy pouze kompatibilní lampu do projektoru, která však musí splňovat všechny technické parametry, můžete se dostat klidně i na poloviční cenu.