Vyplatí se výměna lampy, nebo je lepší pořídit nový projektor?

Moderní projektory potkáváme v českých domácnostech stále častěji. Stále více obyvatel České republiky totiž odmítá platit za filmy v sítích multikin předražené vstupné a raději se zaměří na výběr kvalitního projektoru, který promění obývací pokoj, pracovnu nebo ložnici v domácí kino během několika mála sekund. Ačkoli nepatří pořízení domácího či kancelářského projektoru mezi nejlevnější záležitosti, výhody značně převyšují nedostatky. Pojďme se podívat, jak postupovat v případě snížené kvality obrazu nebo nižší svítivosti lampy.lampa 300x225 Vyplatí se výměna lampy, nebo je lepší pořídit nový projektor?

Nižší kvalita obrazu

Pokud během sledování svého oblíbeného filmu či seriálu zpozorujete nižší kvalitu obrazu nebo menší svítivost, v první řadě zkontrolujte nastavení jasu a kontrastu projektoru a jeho lampy. Pokud tato kontrola a případné přenastavení nepomůžou, vybavte se jemným hadříkem a zbavte projektor i jeho lampu prachových částic. Pokud ani tato očista nic na kvalitě obrazu nezmění, je na místě zvážit výměnu lampy.

Nová lampa nebo celý projektor?

Jak již bylo zmíněno v úvodu tohoto článku, pořízení projektoru je poměrně značným nákladem, který ve své peněžence pocítíte. Proto se v případě staré nebo zničené lampy vyplatí pořídit lampu novou, nikoli měnit celý projektor. Pořízení lampy je otázkou několika tisícovek a její výměna pak záležitostí několika mála minut.

Zásady výběru nové lampy do projektoru

Vždy vybírejte takovou lampu nebo lampový modul, který bude kompatibilní s vaším projektorem. Vyhněte se nápadně levným náhradním lampám, které většinou nemají s kvalitou nic moc společného. Pokud si na výměnu lampy netroufáte nebo jednoduše nejste zarputilým kutilem, stačí lampu a projektor zanést ke svému prodejci nebo do specializovaného servisu, kde se již postarají o vše ostatní.